Anker SOLIX F3000 Portable Power Station 3,072Wh 3,600W with 120V Generator Input Adapter
Anker SOLIX F3000 Portable Power Station delivers dependable power at home or on the go. Pair it with a 120V gas generator to optimize efficiency, cut fuel costs, and extend runtime. One tank of gas can keep your essentials running for a week—while F3000 ensures quiet, safe operation, free from noise complaints and fuel worries. With a powerful 3,600W output and 3,072Wh capacity, it adapts to your growing needs. Experience fast and sustainable charging with 2,400W solar input
| SKU | B1782111 |
| Brand | Anker |
| Backup Solution | Transfer Switch (120V, 30Amp, 6-Circuit) |
| Total Input | 3,600W |
| AC Input Power | 3,600W |
| PV Input Power | High-PV Input: 1,600W Max Low-PV Input: 800W Max |
| AC Output Power | 3,600W |
| AC Pass-Through Power | 3,600W Max (120V) |
| Total Capacity | 3,072Wh |
| Power Station Capacity | 3,072Wh |
| Battery Life Cycle | 80% of Battery Capacity After 4,000 Cycles |
| AC Outlets | 1 × TT-30R 4 × NEMA 5-20R |
| Dc Outlets | USB-C Output USB-A Output Car Socket Port Anderson Port |
| Dimensions | 25.6 × 11.8 × 14.8" (F3000) |
| Net Weight | 91.5 lb |
| Wheels | Yes |
| Specs when connecting with generator | |
| Generator Input | Supports 120V input from 120/240 V generators via TT-30 charging cable. |
| 3,600W Pass-Through | Compatible with most 120V gas generators* via a TT-30 plug or adapter. |
| Generator Recharging | Yes* |
| Generator Bypass Mode | Yes* |
| Interruption Time | 35ms |
We Have Product Experts Available to Answer All of Your Questions.
We Offer Free Shipping on Orders Over $199. We Also Ship World Wide.
We Are A Factory Authorized Retailer Offering Full Manufacturers Warranty.
We Offer Multiple Secure Payment Options. Affirm Financing is Also Available.
We strive to provide the best customer service and product support for our customers, so you can feel confident that you are purchasing the product that best suits your needs. We have Product Experts available to answer any questions and concerns you may have, and we will work with you to ensure that your order is correct every time. Our family-run business has always put our customers first, so when you buy from us you’re family.