Anker SOLIX F3000 Portable Power Station 3,072Wh 3,600W with 400W Solar Panel
Anker SOLIX F3000 Portable Solar Generator and 400W Solar Panel gives you sustainable energy at home and on the road.Pair with your existing rigid solar panels for a DIY solution. With 165V and 60V dual solar input ports, recharge F3000 with up to 2,400W.F3000 delivers 3,600W output and 3,072Wh capacity and is perfect for emergency outages or outdoor adventures.Give your family a clean, reliable energy solution now.
| SKU | B1782119 |
| Brand | Anker |
| Total Input | 3,600W |
| AC Input Power | 3,600W |
| PV Input Power | High-PV Input: 1,600W Max Low-PV Input: 800W Max |
| AC Output Power | 3,600W |
| AC Pass-Through Power | 3,600W Max (120V) |
| Total Capacity | 3,072Wh |
| Power Station Capacity | 3,072Wh |
| Battery Life Cycle | 80% of Battery Capacity After 4,000 Cycles |
| AC Outlets | 1 × TT-30R 4 × NEMA 5-20R |
| DC Outlets | USB-C Output USB-A Output Car Socket Port Anderson Port |
| Dimensions | 25.6 × 11.8 × 14.8" (F3000) |
| Net Weight | 91.5 lb |
| Wheels | Yes |
We Have Product Experts Available to Answer All of Your Questions.
We Offer Free Shipping on Orders Over $199. We Also Ship World Wide.
We Are A Factory Authorized Retailer Offering Full Manufacturers Warranty.
We Offer Multiple Secure Payment Options. Affirm Financing is Also Available.
We strive to provide the best customer service and product support for our customers, so you can feel confident that you are purchasing the product that best suits your needs. We have Product Experts available to answer any questions and concerns you may have, and we will work with you to ensure that your order is correct every time. Our family-run business has always put our customers first, so when you buy from us you’re family.