Anker SOLIX AS211141 E10 Smart Inlet Box | Smart Grid & Storm-Guard
Anker SOLIX AS211141 E10 Smart Inlet Box | Smart Grid & Storm-Guard
| SKU | AS211141 |
| Product Name | Anker SOLIX Smart Inlet Box |
| Model | AS211 |
| On-Grid Port | |
| Rated Voltage | 120/240 VAC (Split Phase) |
| Rated Frequency | 60 Hz |
| Maximum Continuous Current | 100 A |
| Backup Port | |
| Rated Voltage | 120/240 VAC (Split Phase) |
| Rated Frequency | 60 Hz |
| Maximum Continuous Current | 100 A |
| Others | |
| Installation Option | Wall Mounting |
| Dimensions (W × H × D) | 16.5" × 11" × 5.2" (418 × 280 × 131 mm) |
| Weight | 14.3 lbs (6.5 kg) |
| Enclosure Type | NEMA TYPE 3R |
| Operating Temperature | -4 °F to 131 °F (-20~55 °C) |
| Warranty | 10 Years |
| Certification Information | UL 1741, CSA C22.2 No. 107.1:16, ANSI/CAN/UL 9540, CP65, TSCA, PFAS |
| What's in the Box | Accessories =M6 50mm Expansion Screw ×5, M4 10mm Screw ×4, L1 Current Transformer ×1, L2 Current Transformer ×1, PV Current Transformer ×1, On-Grid Cable (1.8 m) ×1, Backup Cable (1.8 m) ×1 |
| Documents | QSG, Safety |
We Have Product Experts Available to Answer All of Your Questions.
We Offer Free Shipping on Orders Over $199. We Also Ship World Wide.
We Are A Factory Authorized Retailer Offering Full Manufacturers Warranty.
We Offer Multiple Secure Payment Options. Affirm Financing is Also Available.
We strive to provide the best customer service and product support for our customers, so you can feel confident that you are purchasing the product that best suits your needs. We have Product Experts available to answer any questions and concerns you may have, and we will work with you to ensure that your order is correct every time. Our family-run business has always put our customers first, so when you buy from us you’re family.