Anker SOLIX AX170J40 Power Dock for E10 Automatic Backup Kit | 10-30kW Turbo Output | Smart Grid & Storm-Guard
Anker SOLIX AX170J40 Power Dock for E10 Automatic Backup Kit | 10-30kW Turbo Output | Smart Grid & Storm-Guard
| SKU | AX170J40 |
| Product Name | Anker SOLIX Power Dock |
| Model | AX170J40 |
| Performance Specifications | |
| Rated Voltage | 120/240 VAC (Split Phase) |
| Rated Frequency | 60 Hz |
| Switchover Time (On-Grid to Off-Grid) | <20 ms |
| Switchover Time (Off-Grid to On-Grid) | 0 ms |
| Grid Connection | |
| Current Rating | 200 A Maximum, 160 A Continuous |
| Subpanel Connection | |
| Current Rating | 200 A Maximum, 160 A Continuous |
| Plug & Play AC Port | |
| AC Ports | 4 |
| Continuous Current Rating per Port | 100 A |
| Continuous Current Rating Total 4 Ports | 100 A (Connected to One Breaker), 160 A (Connected to Two Breakers) |
| Integrated Circuits | |
| Circuits 1 & 2 Current Rating (Load or Generator) | 100 A Maximum, 80 A Continuous |
| Circuits 7 & 8 Current Rating (Load or AC Solar) | 80 A Maximum, 64 A Continuous |
| Circuits 3,4,5,6,9,10,11,12 Current Rating (Load) | 60 A Maximum, 48 A Continuous |
| Circuits for Batteries Current Rating | 125 A Maximum, 100 A Continuous |
| Others | |
| Connectivity | Wi-Fi, Bluetooth |
| Installation Option | Wall Mounting |
| Dimensions (W × H × D) | 36.1" × 15" × 7.1" (916 × 380 × 180 mm) |
| Weight | 60 lbs (27.2 kg) |
| Enclosure Type | NEMA TYPE 3R |
| Operating Temperature | -4 °F to 131 °F (-20~55 °C) |
| Warranty | 10 Years |
| Certification Information | ATS Box = UL 67, UL 1741, UL 1741 CRD, UL 3141, UL 869A, CSA C22.2 No. 107.1-16, CSA C22.2 No. 29-15, 47 CFR Part 15, ICES-003, CP65, TSCA, PFAS; Combiner Box = UL 1741, CSA C22.2 No. 107.1:16, ANSI/CAN/UL 9540, 47 CFR Part 15, Subpart B, 47 CFR Part 15, Subpart C 15.247, ICES-003, RSS247, CP65, TSCA, PFAS |
| What's in the Box | Accessories = L1 Current Transformer ×1, L2 Current Transformer ×1, PV Current Transformer ×1, 4×200 mm Cable Ties ×3, Circuit Breaker Bracket ×1, M3×8 Phillips Pan-Head Combination Screw ×2, M4×12 Phillips Pan-Head Combination Screw ×1, M6×50 Imperial Hex-Head Self-Tapping Screw ×8 |
| Documents | QSG, Safety |
We Have Product Experts Available to Answer All of Your Questions.
We Offer Free Shipping on Orders Over $199. We Also Ship World Wide.
We Are A Factory Authorized Retailer Offering Full Manufacturers Warranty.
We Offer Multiple Secure Payment Options. Affirm Financing is Also Available.
We strive to provide the best customer service and product support for our customers, so you can feel confident that you are purchasing the product that best suits your needs. We have Product Experts available to answer any questions and concerns you may have, and we will work with you to ensure that your order is correct every time. Our family-run business has always put our customers first, so when you buy from us you’re family.