DuroMax XP5500HX and Anker SOLIX F3000 + 120V Adapter
BE READY FOR ANYTHING with DuroMax's ALL-NEW HX Series!!! This brand new, Dual Fuel portable generator lineup features "CO Alert Technology" that will automatically shut down the generator if an unsafe level of carbon monoxide is detected. Protect your loved ones and enjoy safe and easy operation with DUROMAX! The XP5500HX delivers the most power in its class with 5500 watts of power you can take anywhere! With a 210cc OHV-V DuroMax Engine, this workhorse is PERFECT for Camping, RVs, tailgating, and can power lights and household appliances such as refrigerators, freezers, and fans during any power outage or emergency event.
Anker SOLIX F3000 Portable Power Station delivers dependable power at home or on the go. Pair it with a 120V gas generator to optimize efficiency, cut fuel costs, and extend runtime. One tank of gas can keep your essentials running for a week—while F3000 ensures quiet, safe operation, free from noise complaints and fuel worries. With a powerful 3,600W output and 3,072Wh capacity, it adapts to your growing needs. Experience fast and sustainable charging with 2,400W solar input.
| SKU | |
| XP5500HX | |
| Brand | DuroMax Power Equipment |
| Gasoline | |
| Peak Wattage | 5,500 |
| Running Wattage | 4,500 |
| Running Amperage at 120V | 37.50 |
| Running Amperage at 240V | 18.75 |
| Runtime at 25% Load | 19 hrs |
| Runtime at 50% Load | 9 hrs |
| Propane | |
| Peak Wattage | 5,225 |
| Running Wattage | 4,275 |
| Running Amperage at 120V | 35.63 |
| Running Amperage at 240V | 17.81 |
| Runtime at 25% Load | 15 hrs |
| Runtime at 50% Load | 8 hrs |
| Engine Specification | |
| Engine Type | 4-Stroke |
| Valve Type | OHV |
| Engine Cooling Type | Forced Air |
| Engine Size | 210cc |
| Engine Speed | 3600 RPM |
| Starting Type | Rocker Switch |
| Electric Start | Yes |
| Recoil Start | Yes |
| Fuel Delivery System | Carburetor |
| Fuel Types | Gasoline and Propane |
| Oil Cooling Type | Splash |
| Recommended Oil | 10W-30 |
| Recommended Oil Types | Blended, Conventional, or Synthetic |
| Oil Capacity | 20.3 fluid oz |
| Suggested Propane Tank Size | 20 lbs. minimum |
| Automatic Low Oil Shutdown | Yes |
| Cast Iron Sleeve | Yes |
| Bearing Type | Stainless Steel Ball Bearing |
| CO Sensor Shutdown | Yes |
| EPA Certified | Yes |
| 50 State Compliant | No |
| Non-California Emissions Compliant | Not For Sale to California |
| Panel Specification | |
| GFCI Outlets | Yes |
| Volt Meter | Digital |
| Hour Meter | Yes |
| 5-20R | 2 |
| L14-30R | 1 |
| USB A | 1 |
| USB C | 1 |
| Generator Specification | |
| Voltage | 120/240 Volts |
| Frequency | 60 Hertz |
| GFCI Outlets | Yes |
| 4 Foot Propane Hose & Regulator | Included |
| Winding Material | 100% Copper Windings |
| Automatic Voltage Regulator | Yes |
| Battery Type | 12V SLA |
| Battery Included | Yes |
| RV Ready | Yes |
| Home Backup Ready | Yes |
| Fuel Tank Capacity Gasoline | 4 Gallons |
| Fuel Gauge | Yes |
| All Metal Construction | Yes |
| Product Dimensions | 25"-Long x 23"-Wide x 22"-High |
| Product Dry Weight | 128-lbs |
| Product Weight | 131-lbs |
| Volume (db) | 69 dB |
| UPC | 811640016203 |
| Warranty | 5 Year |
| Wheel & Handle Kit | Included |
| Wheel Type | Metal Hub |
| Wheel Diameter | 8-Inches |
| B1782111C | |
| Brand | Anker |
| Backup Solution Transfer Switch | (120V, 30Amp, 6-Circuit) |
| Total Input | 3,600W |
| AC Input Power | 3,600W |
| PV Input Power High-PV Input | 1,600W Max |
| Low-PV Input | 800W Max |
| AC Output Power | 3,600W |
| AC Pass-Through Power | 3,600W Max (120V) |
| Total Capacity | 3,072Wh |
| Power Station Capacity | 3,072Wh |
| Battery Life Cycle | 80% of Battery Capacity After 4,000 Cycles |
| AC Outlets | 1 × TT-30R, 4 × NEMA 5-20R |
| DC Outlets | USB-C Output, USB-A Output, Car Socket Port, Anderson Port |
| Dimensions | 25.6 × 11.8 × 14.8" (F3000) |
| Net Weight Total | 236.1 lb (F3000 91.5 lb) |
| Wheels | Yes |
| Specs when connecting with generator | Generator Input Supports 11 - 165V (High PV) or 11 - 60V (Low PV) solar input; can operate with a generator simultaneously. |
| 3,600W Pass-Through | Recommended for use with inverter-equipped generators. |
| Generator Recharging | Max AC recharge: 3,600W. Set F3000 recharge rate to ~80% of generator output. |
| Generator Bypass Mode | Charges PPS at the set rate while powering appliances directly. Total load (appliances + charging) must not exceed 3,600W. |
| Interruption Time | For immediate use: turn off generator’s AC breaker, disconnect TT-30 cable, and power off all F3000 ports when idle. |
| Length | 25.6 |
| Width | 11.8 |
| Height | 14.8 |
| Weight | 236.1 |
We Have Product Experts Available to Answer All of Your Questions.
We Offer Free Shipping on Orders Over $199. We Also Ship World Wide.
We Are A Factory Authorized Retailer Offering Full Manufacturers Warranty.
We Offer Multiple Secure Payment Options. Affirm Financing is Also Available.
We strive to provide the best customer service and product support for our customers, so you can feel confident that you are purchasing the product that best suits your needs. We have Product Experts available to answer any questions and concerns you may have, and we will work with you to ensure that your order is correct every time. Our family-run business has always put our customers first, so when you buy from us you’re family.